سَرو سَهی

آیا خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟

سَرو سَهی

آیا خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟

سَرو سَهی
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

معلم، ای فروغ جاودانی!

سه شنبه, ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۰۴:۰۳ ب.ظ

در سال‌های تحصیلتان شده بود معلمی داشته باشید که رشتۀ تحصیلی یا تخصصش چیزی باشد، اما درسی که تدریس می‌کند چیز دیگر؟

ما در سال‌های دبیرستان، دبیر ادبیاتی داشتیم که در دانشگاه ریاضی خوانده بود و جز یک کتاب که نکته‌ها را از قبل در آن نوشته بود، هیچ و هیچ دانشی از ادبیات نداشت! در سال‌های راهنمایی هم معلمی داشتیم که تاریخ را خوب می‌دانست، اما به او گفته بودند «آزمایشگاه» درس بدهد! حتی دیده بودیم که معلم درس دینی، تخصصش چیز دیگری بود. گاهی اتفاق می‌افتاد که این معلم‌ها با وجودی که سواد کاملی از درسی که می‌خواستند به ما یاد بدهند نداشتند، اما توانایی تدریسش را داشتند، یا لااقل خودشان را در حد و اندازۀ آن‌چه لازم بود از آن درس در آن مقطع سنی بدانیم بالا کشیده بودند! اما ... این خیلی نکتۀ ریز و باریکی‌ست؛ این که ما، برای کاری حقوق بگیریم که مهارتش را نداریم! اینکه خیلی از معلم‌ها، توانِ پاسخ به سوالات کنجکاوانۀ شاگردانشان را نداشته باشند و حتی او را به سوی پاسخِ سوالاتش هدایت نکنند، ذوق و پرسشگری بچه‌ها را در نطفه خفه خواهد کرد.

امیدوارم معلم‌های سرزمین من، حواسشان به کیفیت پولی که به حسابشان واریز می‌شود باشد. کم فروشی فقط این نیست که کاسبی سیب زمینی یا پیاز را به نسبت مبلغی که به او می‌دهیم کم بگذارد توی کیسه. در ارائۀ دانش و حتی پرورشِ بچه‌های مردم، حداکثرِ توانمان را خرج کنیم؛ لطفاً!

 

پ.ن: این را دیشب نوشتم. خیلی دل‌دل کردم برای انتشارش. تازگی‌ها حس می‌کنم خیلی زیاد از حد نقد می‌کنم. باید این عینک را پرت کنم یک جای خیلی خیلی دور. لااقل برای چند هفته یا چند ماه!

نظرات  (۹)

موفق باشید
پاسخ:
ممنون و همچنین.
سلام
تیتر مطلب آدم را یاد عملیات فروغ جاویدان (مرصاد) می اندازد :)
ممنون از مطلب خوب تون 
پاسخ:
سلام

زمان ما یه سرود بود این! معلم ای فروغ جاودانی/ معلم مهر پاک آسمانی ...
بعضی معلم هادورازجون معلم های بلاگری:)
خیلی خوب درس نمیدندوکاری جزجردادن آدم ودادن نمره کم به آدم ندارند
وبعضی ها خیلی خوب درس میدندمن عاشق اونام
وحرفاتونوواقعاقبول دارم
به چشم خودم دیدم
پاسخ:
خدا عاقبتمونو بخیر کنه!
سلام علیکم
نکته‌ی بسیار مهم و بجایی است.
عینکتان را محکم نگه‌دارید، نقد است دیگر، قوتی اگر باشد دیده می‌شود، همچنین ضعفی اگر باشد.
پاسخ:
بله
ممنونم🌸
 • قاسم صفایی نژاد
 • رشته مهم نیست. توانایی مهمه. معلم ادبیات دبیرستان ما هم دانشجوی مهندسی بود اما الان یکی از بهترین معلم ادبیات‌های تهران شده و همه برای حضور در کلاس کنکورش سر و دست میشکنن.
  ولی خب بله، اگه کسی معلم خوبی نباشه هم کم‌فروشی کرده. من یه بار یه جلسه‌ای فرصت نکرده بودم درس رو آماده کنم، سعی کردم کمی به دانسته‌هام آب ببندم که وقت کلاس پر بشه اما دیدم صلاح نیست. کلاس رو زودتر تموم کردم و از دانشجوهام عذرخواهی کردم که این جلسه آمادگی بیشتر از این رو نداشتم.
  پاسخ:
  منم نوشتم کسی هست که مهارتشو داره، این مشکل نداره، اما نابلدی واقعا گناه داره!

  احسنت بر شما🌷
  توی راهنمایی معلم زیستمون، معلم هنر هم بود. تازه در خلال درس و کلاس نکات اخلاقی و بدرد بخور هم در قالب خاطراتش تعریف می‌کرد. خیلی دوستش داشتم. با اینکه تخصصش نبود ولی تازه اون سال فهمیدم زنگ هنر یعنی چی! :))
  معلما خیلی خوبن :)
  پاسخ:
  اگه مهارتشو داشته که خیلی هم خوبه.
  خوبشون خوبه، بدشون بد :)
  تا دلت بخواد از این معلمها داشتیم .. معلمی که تخصصش با تدریسش یکی نیست انگیزه بیشتر دانستن رو در بچه ها از بین می بره .. 


  پاسخ:
  همینطوره!
  بله شده معلم ریاضی ما قرآن درس میداد:/
  پاسخ:
  اگه بلد بوده اشکال نداشته.
  واقعا درست میفرمایید . اموزش و پرورش از اسمش هم پیداست که جه نقشی در زندگی بچه ها ایفا میکنه. 
  درود 
  پاسخ:
  ممنون🌷