سَرو سَهی

آیا خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟

سَرو سَهی

آیا خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟

سَرو سَهی
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

حق مسلم ما!

يكشنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۲۲ ب.ظ

روزهاست به این فکر می‌کنم که نمی‌شود به‌درستی دریافت که حق با چه کسی‌ست؛ نه‌تنها دربارۀ مسائل سیاسی و اجتماعی، که حتی در وجوه دیگر زندگی مثل دوستی‌ها و روابط خانوادگی هم گاهی نمی‌شود تشخیص درستی داد. رشتۀ میان حق و ناحق به قدری باریک و ظریف است که اگر ریز و دقیق هم بشویم، ممکن است خطا کنیم و دست به قضاوت اشتباه بزنیم. چرا که پاری وقت‌ها حق، توامان- می‌تواند با دو جبهه، دو فرد، دو تفکر و دو انتخاب باشد. به راستی، «راستی» چیست؟ حق با کدامینِ ماست؟ چگونه می‌شود عدالت را از بی‌عدالتی تمیز داد؟

شاید برای کسانی مثل من که از تشخیص‌های غلط و ناعادلانه می‌ترسند، بهتر این باشد که دست به قضاوت آدم‌ها و تفکرات‌شان نزنیم و تنها سعی کنیم خودمان را در شرایط و محیط پیرامون آن‌ها تصور کنیم تا گاهی از جانب دیگران زندگی را ببینیم و لمس کنیم. این‌گونه است که می‌توان برای درک دیگران از زندگی هم، ارزش و اعتباری قائل شد. این‌گونه است که یک ماجرا، یک تصمیم و یک تفکر، محق و البته قابل شنیدن است.

 • المیرا شاهان

نظرات  (۴)

 • مصطفا موسوی
 • اما گاهی توی یه فرصت کم مجبوری ژه تصمیم مهم بگیری و چاره ای جز قضاوت نداری!
  سلام علیکم
  حتماً همان‌طور که فرمودید بهتر است حتی‌الامکان از قضاوت‌های غیرضروری پرهیز کنیم. االبته در زندگی، مکرراً با موقعیت‌هایی مواجه می‌شویم که ناگزیر از تصمیم‌گیری و انتخاب هستیم و از قضاوت گریزی نیست. اما شاید بتوان از تمرکز قضاوت بر سنجش کلی افراد و مرتبه‌ی انسانی آن‌ها کاست و توجه را بیشتر به ارزیابی اعمال و رفتار معطوف کرد (اگرچه تفکیک کامل احتمالاً امکان‌پذیر نیست). قطعاً در این مسیر نیازمند معیارهای محکم و روشن برای تشخیص حق هستیم که تحت تأثیر خواست نفسانی ما دچار نوسان نشوند و وزن‌ها و اولویت‌ها را تغییر ندهند.
 • گیوم اِوار
 • در شناخت بسته نیست فقط کمی سخت است
  گاهی وقتا این راه حل هم جواب نمیده!