سَرو سَهی

آیا خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟

سَرو سَهی

آیا خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟

سَرو سَهی
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

وفا نکردی و کردم...

سه شنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸، ۰۳:۱۱ ق.ظ

یکی از چیزهایی که همیشه تا پای جان برایش ایستادگی کرده‌ام، وفای به عهد است. در مقابل چه دیده‌ام؟ بدعهدی. نمی‌دانم این ویژگی ناپسند اخلاقی از چه زمانی بین ما آدم‌ها معمول شد، اما اتفاق تلخ و آزاردهنده‌ای‌ست؛ این که من به کسی بگویم که روی من برای فلان کار حساب کن و کار را برای خودم کنم و لطف انجامش را از دیگری سلب، و بعد هیچ به روی خودم نیاورم که مسوولیت کار مورد نظر را پذیرفته‌ام، به نوعی خیانت به اعتماد صاحب کار یا پروژه، و خیانت به دیگرانی‌ست که می‌توانستند به جای من آن کار را برعهده بگیرند. مثلاً سردبیری، موعد تحویل گزارش را به دروغ یک هفته زودتر اعلام می‌کند؛ چرا؟ چون نگرانِ بدقولی نویسنده است و احتمالاً پیش از این، از همین ناحیه، بدقولی و بدعهدی دیده است. این موضوع به پروژه‌ها و فعالیت‌های سایر مشاغل هم قابل تعمیم است. ما همدیگر را به خاطر کاهلی یا هر بهانۀ دیگری به آدم‌های دیگر بی‌اعتماد می‌کنیم. حتی موجب می‌شویم دیگران به خاطر بدعهدی و خلف وعدۀ ما، نوعی بدبینی و بی‌اعتمادی نسبت به دیگران پیدا کنند. صد البته که من نیز به تمامی از این بی‌قاعدگی مستثنا نیستم؛ اما از آنجا که هیچ دردی، بی‌درمان نیست، از وجود طبیب و حبیبِ خداوند می‌خواهم که خودش روح و قلب و اخلاق ما را ترمیم کند. باشد که آدم‌های وفادارتری باشیم.


پ.ن: بپرهیز از خلف وعده که آن موجب نفرت خدا و مردم از تو مى‌شود. (نهج البلاغه - نامه ۵۳)

نظرات  (۵)

سلام علیکم
نکته‌ی بسیار مهم و مفیدی بود و به پیامد اجتماعی آن که گسترش بدبینی است هم به‌خوبی اشاره فرمودید و البته که آن بدبینی گسترده هم خود در ادامه می‌تواند موجب دلسردی افراد و گسترش بیشتر آن رفتار ناپسند شود.
ان شاء الله به‌سوی بهتر شدن حرکت کنیم!
پاسخ:
ممنونم. ان شاءالله.
روز خوشمون وقتیه که همکلاس، همکار یا دوست یه آدم خوش قول و خوش قرار باشیم . اون وقت همه چیز مفهوم جدیدی پیدا میکنه. خدا اینا رو نگهداره. 
پاسخ:
الهی آمین.
 • قاسم صفایی نژاد
 • حس بدیه. همیشه مجبوریم به همه بگیم که « و عهدهم راعون»
  پاسخ:
  از هر ده مرتبه هم شاید پنج بار بشه یادآوری کرد. چون خود آدم حس خوبی بهش دست نمی ده در جریان این تذکر.
  خوش قولی مصادق نظمه
 • سید محسن جوانمردی
 • متاسفانه رایج هست...

  من هم یکیشون،البته با تمرین دارم ترکش میکنم.